Dlaczego LED?

Każdy z nas może i powinien wziąć odpowiedzialność za środowisko naturalne i zmniejszenie wpływu na nie w swoim najbliższym otoczeniu, zgodnie z dewizą „Zrównoważone życie zaczyna się w domu.” Przejście na efektywne i ekologiczne oświetlenie LED to jedna z najprostszych metod, aby to osiągnąć. Dioda LED wykorzystuje bowiem 85% mniej energii w porównaniu do żarówek żarnikowych, a czas jej użytkowania wynosi nawet do 20 lat, czyli 20 razy więcej niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Diody LED dostępne są w różnych kolorach, zarówno w ciepłych, jak i zimnych odcieniach światła. Ponadto takie żarówki nie zawierają szkodliwej dla zdrowia i środowiska rtęci, mogą też być poddawane recyklingowi. Sklepy z oświetleniem oferują szeroki wybór żarówek LED, dzięki czemu każdy może łatwo wymienić swoje stare żarówki  bez konieczności kupowania nowej lampy. W ten sposób można przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. 

Oświetlenie a ekologia

Za wystąpienie zmian klimatu w głównej mierze odpowiedzialny jest człowiek. Jego szkodliwy na środowisko wpływ rozciąga się nie tylko na globalna, lecz przede wszystkim lokalna skalę. Na szczęście świadomość proekologiczna ludzi wzrasta i coraz częściej zaczynamy zwracać uwagę na to, w jaki sposób możemy ograniczyć skażenie środowiska. Dobre praktyki podpowiada nam Unia Europejska, która w trosce o ochronę środowiska wypowiedziała wojnę nieefektywnym źródłom światła.

Dzięki Unijnemu Rozporządzeniu Komisji (WE) nr 244/2009 i rosnącej samoświadomości proekologicznej nieefektywne źródła światła, zwłaszcza klasyczne żarówki, które jeszcze kilka lat temu były w wielu miejscach podstawowym źródłem światła, odchodzą do lamusa. W 2009 roku z rynku zaczęły znikać tradycyjne żarówki – początkowo 100-watowe i mocniejsze, w ciągu następnych dwóch lat na cenzurowanym znalazły się kolejne przedziały mocy żarówek, a w 2016 wynalazek Tomasza Edisona ma ostatecznie zostać zastąpiony nowocześniejszymi, ale przede wszystkim bardziej energooszczędnymi i przyjaznymi dla środowiska rozwiązaniami oświetleniowymi. Dobrym i zyskującym coraz większą popularność rozwiązaniem jest rekomendowane przez Komisję Europejską oświetlenie LED-owe, z którego choć nie zawsze w świadomy sposób, korzystamy już na co dzień już od wielu lat. Diody elektroluminescencyjne podświetlają ekrany znacznej części telewizorów, telefonów czy laptopów. Można je znaleźć także w latarkach, oświetleniu rowerowym, a ostatnio coraz częściej również w postaci żarówek, z powodzeniem zastępujących zarówno te tradycyjne, ksenonowe, jak i halogenowe.  

Śledź nas na Facebooku