Dlaczego LED?
Każdy z nas może i powinien wziąć odpowiedzialność za środowisko naturalne i zmniejszenie wpływu na nie w swoim najbliższym otoczeniu, zgodnie z dewizą „Zrównoważone życie zaczyna się w domu.” Przejście na efektywne i ekologiczne oświetlenie LED to jedna z najprostszych metod, aby to osiągnąć. Dioda LED wykorzystuje bowiem 85% mniej energii w porównaniu do żarówek żarnikowych, a czas jej użytkowania wynosi nawet do 20 lat, czyli 20 razy więcej niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Diody LED dostępne są w różnych kolorach, zarówno w ciepłych, jak i zimnych odcieniach światła. Ponadto takie żarówki nie zawierają szkodliwej dla zdrowia i środowiska rtęci, mogą też być poddawane recyklingowi. Sklepy z oświetleniem oferują szeroki wybór żarówek LED, dzięki czemu każdy może łatwo wymienić swoje stare żarówki bez konieczności kupowania nowej lampy. W ten sposób można przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.
Oświetlenie a ekologia
Za wystąpienie zmian klimatu w głównej mierze odpowiedzialny jest człowiek. Jego szkodliwy na środowisko wpływ rozciąga się nie tylko na globalna, lecz przede wszystkim lokalna skalę. Na szczęście świadomość proekologiczna ludzi wzrasta i coraz częściej zaczynamy zwracać uwagę na to, w jaki sposób możemy ograniczyć skażenie środowiska. Dobre praktyki podpowiada nam Unia Europejska, która w trosce o ochronę środowiska wypowiedziała wojnę nieefektywnym źródłom światła.
Dzięki Unijnemu Rozporządzeniu Komisji (WE) nr 244/2009 i rosnącej samoświadomości proekologicznej nieefektywne źródła światła, zwłaszcza klasyczne żarówki, które jeszcze kilka lat temu były w wielu miejscach podstawowym źródłem światła, odchodzą do lamusa. W 2009 roku z rynku zaczęły znikać tradycyjne żarówki – początkowo 100-watowe i mocniejsze, w ciągu następnych dwóch lat na cenzurowanym znalazły się kolejne przedziały mocy żarówek, a w 2016 wynalazek Tomasza Edisona ma ostatecznie zostać zastąpiony nowocześniejszymi, ale przede wszystkim bardziej energooszczędnymi i przyjaznymi dla środowiska rozwiązaniami oświetleniowymi. Dobrym i zyskującym coraz większą popularność rozwiązaniem jest rekomendowane przez Komisję Europejską oświetlenie LED-owe, z którego choć nie zawsze w świadomy sposób, korzystamy już na co dzień już od wielu lat. Diody elektroluminescencyjne podświetlają ekrany znacznej części telewizorów, telefonów czy laptopów. Można je znaleźć także w latarkach, oświetleniu rowerowym, a ostatnio coraz częściej również w postaci żarówek, z powodzeniem zastępujących zarówno te tradycyjne, ksenonowe, jak i halogenowe.
Informacja o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym
- Nie należy umieszczać zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (dalej: zużytego sprzętu) łącznie z innymi odpadami.
- Posiadacz zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych jest obowiązany do przekazania go zbierającemu zużyty sprzęt lub podmiotowi uprawnionemu do zbierania zużytego sprzętu.
- Sprzedawca obowiązany jest do nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych w punkcie sprzedaży, o ile zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje co sprzęt sprzedawany – zużyty sprzęt Sprzedawca przyjmuje pod adresem: motoLEDy, ul. A.Mickiewicza 66, 15-213 Białystok.
- Sprzedawca, dostarczając Klientowi sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych, obowiązany jest do nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych w miejscu dostawy tego sprzętu, o ile zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje co sprzęt dostarczony. Chęć przekazania Sprzedawcy zużytego sprzętu w w/w przypadku proszę zgłaszać na przykład w następujący sposób: mailowo na adres: biuro@motoLEDy.pl
- Punkty zbierania zużytego sprzętu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej: http://www.rzseie.gios.gov.pl/szukaj_rzseie.php?nazwa_podmiotu=&state_id%5B%5D=0&nr_rej=&nr_nip=&literal_id%5B%5D=Z&szukaj=Wyszukaj
Odbiór zużytego sprzętu
- Nabywając u nas sprzęt elektryczny lub elektroniczny masz prawo nieodpłatnie zwrócić stary zużyty sprzęt, zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
- Zwrot zużytego sprzętu może się odbyć wyłącznie w przypadku, gdy będzie obejmował sprzęt zużyty tego samego rodzaju, pełniący te same funkcje co nowy sprzęt u nas nabywany.
- Żeby skorzystać z usługi bezpłatnego zwrotu zużytego sprzętu, prosimy Cię o kontakt z naszym zespołem obsługi klienta drogą mailową na adres: biuro@motoLEDy.pl. Niestety nie możemy zagwarantować jednoczesnej dostawy nowego i odbioru zużytego sprzętu.
Zwrotu zużytego sprzętu można dokonać także:
- dostarczając go na własny koszt na adres: motoLEDy, ul. A.Mickiewicza 66, 15-213 Białystok.
- w punktach zbierania zużytego sprzętu - w tym celu możesz zwrócić się z pytaniem do Urzędu Gminy lub Miasta, o podanie miejsca, w którym można bezpłatnie zezłomować stary sprzęt. Listę miejsc, w których można oddać zużyty sprzęt prowadzi również Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, pod następującym adresem: http://rzseie.gios.gov.pl/szukaj_rzseie.php
Nasz nr BDO: 000472059